Maviyemiş (Yaban Mersini) Meyvesi Faydaları

Maviyemiş (Yaban Mersini)

Son zamanlarda adı sıkça duyulmaya başlayan maviyemiş (yaban mersini) büyük ilgi odağı olmaya devam ediyor. Özellikle cilt güzelliğine dikkat eden bireyler için maviyemiş (yaban mersini) aranıp bulunamayan meyve arasında. Yaban mersini meyve kategorisinde yer almakla beraber zaman zaman halk arasında mavi altın olarak da telaffuz edilebilmekte.

Ülkemizde yaban mersini yetişme oranı oldukça yüksek. Yaban mersinin en çok yetiştiği topraklar ise Karadeniz de yer alıyor. Yaban mersini ağırlıklı olarak dağlık bölgelerde yetişmektedir.

Maviyemiş (Yaban Mersini) Faydaları

Maviyemişin faydaları oldukça fazla. İçerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde bir çok konuda insan sağlığı için fayda sağlıyor. Ayrıca uzmanlar en çok antioksidanın yaban mersini meyvesinde yer aldığını da vurguluyor.

Yaban mersini içerisinde bolca A vitamini bulundurmakta beraber C vitamini de sağlıyor. İnsan üzerinde yer alan stressin azalmasında büyük role sahip. Cilt yenilenmesini de sağlayarak genç ve güzel bir cilde sahip olmanıza olanak sağlar. Ciltte yer alan lekeler üzerinde de faydası vardır. Tahribe uğramış dokuların da yenilenmesini sağlamaktadır.

Cilt güzelliğinin dışında kan değerleri üzerinde de düzeltici etki bulundurur. Kolesterol, kanser gibi ciddi hastalıklar için de doğal bir şifa olarak görülmektedir. Ayrıca diyabet hastaları için de kullanılması önerilmektedir. Bazı uzmanlar ise doğurganlık üzerinde de olumlu bir etki bıraktığını belirmekteler. İltihap gibi durumlarda da iltihabı atıcı özelliği vardır.

Özetle çoğu zaman görüp geçtiğimiz yaban mersini aslında büyük bir şifa kaynağıdır. Her türden insanın sahip olabileceği hastalıklara karşı olumlu etki bulundurması sebebiyle ayda en az 1 kere maviyemiş tüketimi yapmanız önerilir.

Bir cevap yazın