Ağız Kokusuna Karşı Önlemler

Ağız Kokusu

Sosyal hayatta istenmeyen en kötü şeylerden biriside ağız kokusudur. Her insan dönem dönem ağız kokusu ile ilgili problemler yaşayabilir. Özellikle buluşma, iş görüşmesi gibi ortamlarda ağız kokusu karşı tarafta kötü bir izlenim bırakmaktadır. Ağız kokusu bir çok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Önceden önlem alarak ağız kokusuna karşı koruma da sağlamak sağlığımız için büyük önem taşır.

Ağız Kokusu Sebepleri

Çürük ve ya Diş Eti

Dişlerde gerçekleşen çürük sebebiyle ağız kokusu olabilir. Bu tür ağız kokuları ağır bir şekilde kendini hissettirir ve tüketilen yiyeceklerde diş aralarına kaçan parçacıklarla beraber kokunun artması durumu yaşanır. Diş çürüklerine karşı önceden önlem alınarak dişler düzenli bir şekilde fırçalanmalı ve çürüğe neden olabilecek şeker içeren yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Eğer bir diş çürüğü probleminiz varsa kesinlikle diş doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde diş eti problemlerinden kaynaklı olarak da ağız kokusu yaşanmaktadır. Böyle durumlarda da diş doktoru probleminiz için çözüm olacaktır.

Tartar ve Bakımsız Ağız

Düzenli bir şekilde diş fırçalama adetiniz yoksa sık sık ağız kokusu problemi ile karşılaşabilirsiniz. Düzenli bir şekilde dişlerinizi fırçalıyor ve yine de ağız kokusu yaşıyorsanız sebebi profesyonel bir fırçalama yapmamanız olabilir. Diş fırçalama da macun ve fırça seçimi oldukça önemli olmakla beraber diş fırçalama süresi de büyük önem taşır. İyi fırçalanmayan dişlerde tartar kalıntıları olur ve ağız kokusuna sebebiyet verir. Dişlerinizi oval olacak şekilde fırçalamanız ve diş fırçalama sürenizin 2 dakikadan az olmaması gerekir.

Sigara vb. Zararlı Tüketim

Özellikle sigara olmakla beraber zararlı tüketimler de ağız kokusuna sebebiyet verir. Ağır koku bırakan, dişlerin sararmasına neden olan tüketimlerin azaltılması, ağız kokusunun da azalmasını sağlayacaktır. Bu sebeple tüketiminde bulunduğunuz sigara vb. maddeleri azaltmanız gerekmektedir.

Ağız Kokusu Mideden Kaynaklanabilir

Ağır kokuya sahip olan yiyecek ve içeceklerin tüketimi de ağız kokusuna neden olur. En başta soğan ve sarımsak örnek verilebilir. Böyle durumlarda diş fırçalama yaptığınız da dahi ağız kokusu yaşayabilirsiniz. Bu durumun sebebi kokunun mideden gelmesidir. Mide de yer alan kokuyu bastırmak için hamur tarzı gıdalar tüketilebilir. Ancak koku bir süre kendini yine de belli edecektir. Bu sebeple iş görüşmesi, toplantı ve ya arkadaş buluşmalarından önce soğan, sarımsak gibi ağır koku barındıran yiyeceklerden uzak durmanız önerilir. Ayrıca diş fırçalamak kokunun biraz daha dinmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın