Mutluluk Veren Yiyecekeler

mutluluk

Günün stresi ve olumsuz olaylar keyfinizi kaçıyorsa ve kendinizi moralsiz, üzgün hissediyorsanız bu yazımız tam size göre. Bazı yiyecekler içerisinde bulundurduğu dopamin sayesinde vücuda mutluluk hormonu sağlamaktadır. Bu yiyecekleri tükettiğinizde kendinizi daha mutlu hissetmeniz mümkün. Dopamin aynı seratonin gibi insanın kendini mutlu hissetmesini sağlamaktadır. Dopaminin sağlanmasında amino asit ve fenilalanin büyük önem taşır.

Mutluluk Hormonu Sağlayan Yiyecekler

Yumurta

Genellikle spor ile uğraşanların vazgeçilmesi yumurta ayrıca mutluluk içinde size yardımcı oluyor. Yumurta D vitamini açısından zengin olmakla beraber amino asitte içermektedir. Bu bilgilere ek olarak yumurtanın dopamin sağladığını ve sizi mutlu hissettireceğini de ekleyebilirsiniz.

Elma

Elma vücutta bulunan dopamin seviyesini korumaya yardımcı olur. Bu sayede yaşanılan durumlar karşısında moralinizi üst seviyede tutabilirsiniz. Ayrıca elma antioksidan ve polifenol seviyelerinizi de korumanıza yardımcı olur.

Badem

Beyni kuvvetlendiren ve lif bakımından zengin olan badem ayrıca dopamin seviyenizi de korumanıza olanak sağlıyor. Badem aynı zamanda amino asit bakımından da zengindir.

Çikolata

Çikolatanın mutluluk hormonu sağladığı bir çok kişi tarafından bilinmektedir. İçerdiği fenilalanin sayesinde mutluluk sağlamanıza yardımcı olur. Çikolata türleri arasında ise en çok bitter çikolata ile mutluluk bulabilirsiniz. Yalnız şeker vb. hastaların çikolata tüketiminde dikkatli olmaları önerilir.

Muz

Muz içerdiği tirozin sayesinde dopamin seviyesinin korunmasında büyük rol üstlenir. Mutluluk vermenin yanı sıra konsantrasyon ve güçlü hafıza içinde muz tüketimi önerilir.

Karpuz

Aynı muz gibi tirozin açısından zengin olan karpuz ile de mutluluk sağlayabilirsiniz. Karpuz tüketimi vücudun B6 vitamini sağlamasında da yardımcı olur.

Çilek

C vitamini kaynağı olan çilek aynı zamanda antioksidan açısından da zengin bir meyve türüdür. Çilek tüketimini arttırmak mutluluk seviyenizi de arttıracaktır.

Yiyeceklerle beraber gün içerisinde egzersiz yapmanız hafızanızın rahatlamasını sağlayacaktır. Gün içerisinde bol bol egzersiz yapmanızı ve ilgi duyduğunuz tarzda kitap okumanızı da öneririz.

Bir cevap yazın