Kolesterolün Düşmesine Yardımcı Yiyecekler

KOLESTEROL

Orta yaş üstü insanların en büyük sıkıntılarından birisi de kolesteroldür. Ne yazık ki kalp krizi gibi istenmeyen durumlara neden olan kolesterolün kontrolü önceden sağlanmalı ve istenmeyen durumlar engel olunmalıdır. Ayrıca damar hastalıklarının da en büyük belirleyicileri arasında kolesterol yer almaktadır.

Kolesterole karşı önlem beslenme programı ile yapılmaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı ve günlük ihtiyaç kadar tüketim sağlanmalıdır. Ayak yanması, yemekten sonra halsizlik ve uyku modu gibi durumlar kolesterolün belirtisi olabilir. Bu sebeple kolesterol için önceden önlem alacağınız yiyecekleri sıraladık.

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler

Badem ve Ceviz

Beyne iyi gelen yiyecekler arasında başı çeken badem ve ceviz aynı zamanda kolesterolün düşmesinde de büyük rol üstlenmektedir. Ayrıca B6 vitamini açısından da zengin olan bu kuruyemiş türleri konsantrasyonunuzun artmasına ve unutkanlığın azalmasına da yardımcı olacaktır.

Çay ve Kefir

Papatya ve alıç çayı kolesterolün düşmesinde büyük yardımı olan içecek türleridir. Hatta kalp ameliyatlarından sonra kolesterol artışının düşmesi için ameliyat sonrası hastalara çay içirilmektedir. Kefir de kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Ayrıca kefir vücudun dinlenmesini sağlar ve vücuda rahatlık verir.

Balık

Kolesterolün düşmesine yardımcı olan besinler arasında balık da yer alır. Balık sadece kolesterolün düşmesine yardımcı olmamakla beraber omega 3 gibi değerli vitaminlerinde sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca eski deyim ile balık tüketiminin gözlere de iyi geldiği söylenmektedir.

Üzüm

Özellikle kara üzüm kolesterolün düşmesine yardımcı olan meyveler arasındadır. Haftada en az 1 gün kara üzüm tüketmeniz sağlığınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın