Güzel Bir Uykuya Dalmak İçin

Güzel Bir Uyku

Gün içerisinde yorulan vücudun en önemli aşamalarından birisi dinlendirilmesidir. Ancak yanlış dilendirilme sonucu vücudumuz düşük performans ile diğer güne kalkabilir. Ayrıca dönem dönem uykuya dalamama, kesik uyku gibi problemler yaşayabilirsiniz. Bu problemlerin sebebi bir çok nedenden kaynaklanabilir. Bazı dönemler ağır uyku ihtiyacı, bazı dönemlerse hafif uyku ihtiyaçları hissedebilirsiniz. Uyku problemlerinden kurtulmak için uyku öncesi neler yapılmalıdır sizler için derledik.

Eğzersiz yapın

Yatağa girmeden önce egzersiz yapmak uykuya daha iyi dalmanızı ve uyku kesintilerinizin azalmasını sağlayabilir. Özellikle gün içerisinde fazla hareket etmeyen vücutlar için uyku öncesi egzersiz hem rahat bir uyku hem de vücudun dengesi için önemlidir.

Kitap ve ya meditasyon

Uyumadan önce kitap okumak gözlerinizin yorulmasını ve beyninizin başka konularla dağılmasını sağlar. Bu sayede çok fazla düşünme sebebiyle uyuyamama ihtimalini kaldırabilirsiniz. Kitap okumanın yanı sıra meditasyonda rahat bir uykuya dalmanıza olanak sağlar.

Temizlik ve duş

Yatmadan önce ılık bir duş daha rahat bir uyku uyumanıza olanak sağlar. Özellikle yaz günlerin de ılık bir duş almak hem vücudunuzun zinde olmasını hem de uyku performansınızın artmasına yardımcı olur. Ayrıca duştan önce temiz kıyafetler giymek ve cilt bakımınızı gerçekleştirmek de rahat bir uykunun sıralarındandır.

Yatak seçimi

Yatılan yatak uyku için en önemli etkenlerden birisidir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken vücut kitle endeksine uygun bir yatak seçimidir. Ayrıca yatağın bel, sırt, kafa kısmı ve omuzlarına sert bir baskı uygulaması daha rahat bir uyku ve vücut düzeni sağlar. Seçilen yatağın tekstil seçimi de önemlidir. Kışın daha sıcak ve yazın daha serin tutan yatakları tercih etmenizi öneririz.

Oda havalandırılması

Yatılan yatak, egzersiz ve diğer etkenlerin dışında yatılan mekanda oldukça önemlidir. Yatılan mekanın havalandırılmış ve temiz tutulması uykunuzu büyük oranda etkiler. Ayrıca ışıksız bir uyku vücudun daha da dinlenmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın