Diş Fırçalama Hataları ve Öneriler

Diş Fırçalama Hatalar ve Öneriler

Dişlerimiz gün içerisinde aşırı dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalara göre dişleri ile problemleri olan insanların özgüven seviyelerinin daha aşağıda olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca toplantı, arkadaşlarla görüşme gibi durumlarda da beyaz dişler daha rahat bir tavır ve eğlenceli gün geçirmemizi sağlayacaktır. Diş fırçalamak basit bir işlem gibi görünse de aslında yapılan küçük hataları çoktur ve bu küçük harın toplamı büyük etkiler oluşturmaktadır.

Diş fırçalarken dikkat edilmesi gerekenler

Diş fırçasını banyoda bırakmak

Banyolar evde en çok mikrop barındıran yerlerdendir. Özellikle klozet kapağı açık unutulur ise etrafa aşırı derecede bakteri ve mikrop yayılır. Bir çoğumuz ise diş fırçasını bir bardak gibi araçlarda saklayarak fırça kısmını açık bırakmaktayız. Ancak bu durum büyük bir hatadır. Bu sebeple diş fırçası seçiminde kendi kabının olmasına ve diş fırçanızı ecza dolabı gibi temiz dolaplarda saklamaya özen gösteriniz.

Macunu temizleme

Dişler fırçalandıktan sonra ağız su ile doldurulup macunlar iyice temizlenir. Ancak bu bir hatadır. Aşırı su ile ağzı temizlemek macunlarda yer alan floridininde yok olmasını sebep olacaktır. Bu sebeple yeteri miktarda su alıp macunlu su ile ağzı çalkalamak ve sonrasına tükürerek fazlalığı atmak floridinin kalmasını sağlayacaktır.

Yeterince dişlerini fırçala

Çok kez dek gelmişimdir. Fırçaya biraz macun 30 dişleri fırçala ve ağzı temizle. Ancak bu süre dişlerdeki atıkların temizlenmesi için yeterli değildir. Dişler narin bir şekilde her kısmı temizleninceye kadar fırçalanmalıdır.

Dil temizleme

Dişlerimize gösterdiğimiz hassasiyeti ne yazık ki dilimize göstermemekteyiz. Bu sebeple dilimiz üzerine yerleşen bakteriler sıklıkla dişle temas halinde kalıyor. Ayrıca dişlerinizi fırçalamanıza rağmen kötü nefes problemi yaşıyorsanız, dilinizi yeterince temizlemiyorsunuzdur. Diş temizliğinden sonra dilinde üst kısmının dikkatli bir şekilde temizlenmesi gerekir.

Aşırı diş fırçalama

Bazen dişlerimizi beğenmeyiz ve hemen beyazlamasını isteriz. Böyle durumlarda en çok karşılaşılan hatalardan birisi dişleri haddinden fazla fırçalamaktadır. Fazla şekilde diş fırçalamak dişlerimizin beyazlamasını sağlamayacak ve diş etlerinin zarar görmesine neden olacaktır. Uzmanlar gün içerisinde en fazla 3 kez, hatta sigara, kahve ve ya alkol tüketmiyorsanız 2 kez fırçalamanın yeterli olacağını belirtmektedirler.

Bir cevap yazın