Sağlıklı ve Lezzetli Kavurma

Sağlıklı ve Lezzetli Kavurma

Ülkemizde et ile bir çok yemek yapılmaktadır. Et ile yapılan ve çok sevilen yemek türlerinden biriside kavurmadır. Özellikle bayram soflarında eksik etmediğimiz kavurmaya, yedikçe doymadığımız da saklanmayacak bir gerçektir. Sizler için lezzetli ve sağlıklı bir kavurma nasıl yapılır, derledik. Elbette sağlık için öncelikle tüketim miktarı önemli. Bu sebeple kavurma tüketiminde fazlaya kaçmadan tadında yemenizi öneririz.

Lezzetli bir kavurma için hayvan etinin hangi kısmını geçmemiz gerekli?

 Güzel bir et yemeği için hayvanın but kısmı tercih edilmeli. But kısmı kas barındırdığı için yağsız olmaktadır. Tabi ki eti yağlı sevenlerde var ama telaş etmeyin. But kısmının etinin içerisinde yer alan yağlardan faydalanacağız.  Ayrıca yeni kesilmiş hayvanın etinde sertlikler olur. Bunun sebebi oksijen kaybını ardından metabolizmanın sağladığı laktik asittir. Yalnız bekleyen et laktik asiti atarak zamanla yumuşar ve daha güzel kıvama gelir. Bu sebeple hayvan kesildikten en az 1 gün sonra eti kullanmanızı öneriririz.

Sert eti biraz yumuşatalım

Sert et yerken ve tat olarak biraz kötü izlenim bırakabilir. Bu sebeple öncelikle eti yumuşatmamız gerekir. Zeytinyağı içerdiği asitler sayesinde eti yumuşatır. Bu yüzden etimizi pişirmeden önce zeytinyağı, karabiber ve tuz ile marine yapmalıyız.

Peki iyi bir kavurma için et nasıl pişirilmeli?

Öncelikle tavaya Ayçiçek yağını koyun ve iyice kızarmasını bekleyin. Aceleci davranarak kızarmaya başlayan Ayçiçek yağına atılan et suyunu kaybedebiliriz. Burada püf nokta yağın iyice kızarması ve etin suyunu salmasına izin vermemesidir. Yağ iyice kızardıktan sonra kavurmanızın sulu olmasını istiyorsanız soğan ve sarımsak katabilirsiniz. Soğan ve sarımsak etlerle aynı anda atılmalı ve kısık ateşte pişirilmelidir. Eti ne kadar uzun süre kısık ateşte pişirirseniz kavurmanız o derecede lezzetli olur.

Bir cevap yazın