Pişik için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pişik için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle havaların ısınması ve yaza girdiğimiz dönemlerde bebeklerimiz de sıkça cilt problemlerine ve pişiğe rastlayabiliriz. Bebekler hassas cilt yapısına sahiptir. Hava durumu ve dış etmenlerden çok rahatlıkla etkilenebilirler. En çok ise bez bağlanan bölgede sık sık tahrişler meydana gelmektedir. Çoğu zaman bebeklerin bezinin değişiminde kızarıklıklara ve hatta soyulmalara rastlayabilirsiniz. Bu durum ise bebeğiniz için acı ve ağlama durumu ile sonuçlanır.

Tahriş Sebepleri Nelerdir?

Bebek bezlerinin sıkça değiştirilmesi tahrişi tetikleyen unsurlardandır. Bebek bezleri içerdiği sıvı ile birlikte bölgenin sıcak olmasıyla, bez bölgesinin nemlenmesine ve tahriş olmasına neden olur.

Bez ve ya kullanılan ıslak mendiller içerdiği parfüm vb. kimyasallar sebebiyle bebeğinizin pişik olmasına sebep olur. Bu sebeple kullanılan bez ve ıslak mendil seçiminde dikkatli olunmalı ve en doğalı seçilmelidir.

Bebeğinizin tuvaletini yaptıktan sonra bez hemen değiştirilmeli, bebeğin altı ılık bir su yardımı ile temizlenmeli ve kullanılan mendillerin yumuşak ve alkol içermemesine dikkat edilmelidir.

Bez kullanımında bebeğinizin bölgesini sıkça havalandırmanı ve terlemeye engel olmanız pişik olma ihtimalini arttıracaktır. Eğer sıkı önlemler alınmaz ise artan ısı ve nem sebebiyle mantar oluşumu gerçekleşebilir.

Peki sadece bez ve mendil sebebiyle mi pişik olur?

Soruya cevabımız hayır. Genel olarak bez, terleme ve kullanılan ıslak mendil gibi araçların pişik oluşturduğu bilinse de, pişiği etkileyen unsurlardan biriside beslenmedir. Özellikle emzirme dönemini anlatan ve diğer besin gıda yoluna geçen bebeklerde beslenmenin değişmesi pişik oluşumuna sebebiyet sağlayabilir. En çok çinko eksikliği bebeklerde pişik durumunu arttırmaktadır. Bu sebeple çinko içeren gıdaların tüketimine önem verilmesi son derece önemlidir.

Bir hatırlatma!

Beslenmesi düzgün olan bebeklerde idrar hafif sarı şekilde oluşur. Koyu sarı ve ya pembeyi andıran bir idrar ile karşılaşıyorsanız, bebeğinizin beslenmesi konusunda daha dikkatli olmanızı ve hassasiyetinizi korumanızı öneririz.

Bir cevap yazın