Çocuklarda Akut İshale Dikkat

Akut İshal

Günümüzde özellikle 0 ve 7 yaş arası çocuklarda sıkça görülen akut ishal beraberinde bir çok problemi de getirebilir. Bu sebeple ebeveynlerin akut ishale karşı önlemlerini sıkıca almaları önerilir. Enfeksiyonla bulaşan akut ishal yanında bir çok virüsün, bakterinin ve parazitlerin çocuğunuzun bünyesine girmesine neden olur. Son günlerde çocuklarda sıkça rastlanan bir hastalık haline gelmiştir.

Akut ishal nasıl görülür ve belirtileri

Akut ishal sıkça bol sulu şekilde görülür. Zaman zaman sümüklü, kanlı ve ya ağrılı durumlarla da karşınıza çıkabilir. Akut ishalin en büyük belirtisi iştahsızlıktır. Diğer belirtileri ise ağrı, kusma ve mide bulantısı, halsizlik olarak sıralanır.

Akut ishalin diğer zararları

İshal durumun vücudun büyük oranda sıvı kaybetmesine neden olur. Bu sebeple aşırı sıvı kaybeden vücutta  zamanla cilt buruşukluğu, gözlerin kuruması ve göz halsizliği, ağız ve dilin kuruması, kalp atışlarının daha da hızlanması gibi durumlar yaşanabilir. Bu durumlar yanında başka hastalıkları da getirebilir.

Akut ishalin sebepleri

Enfeksiyon yolu ile buluşan akut ishal en çok yiyecek ve içeceklerden bulaşmaktadır. Akut ishal enfeksiyonu içeren yiyecekler ve içecekler tüketildiğin de akut ishali kendini hemen göstermeye başlar. Bu sebeple seçilen yiyecek ve içeceklerin temiz ve sterilize bir ortamdan çıktığından emin olmak gerekir. İçme suyu konusun da titiz davranılarak aynı bardak ve ya şişelerin kullanılmaması gerekir.

El ve yüz yıkmanın arttırılması akut ishalden korunma yöntemlerinden biridir. El yıkmada savun vb. temizlik aracı kullanılmalıdır. Yeni alınan meyve ve sebzeler iyice yıkanmalıdır. Açıkta kalmış içecek ve süt tüketilmemelidir. Tüketilen etler ise tam olarak pişirilmelidir. Sıcak içecek tüketimi tercih edilebilir.

Bir cevap yazın